MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türkiye'de imalatı yapılan Volan Boats full elektrik tekneleri

30 Ocak 2020, 15:36

Mehmet Aktoprak


Gemi İnşaat Merkezi, İstanbul-Tuzla’da imalatı yapılıyor… Türkiye’nin Full Elektrikli ilk eğlence teknelerine olan ilgiyi öğrenmek için, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Barış Semiz’i çalışma ofisinde ziyaret ettim.

Barış Semiz, Tarsus’ta yetişmiştir ve Tarsus Abdul Kerim Bengi Anadolu Lisesi mezunudur… İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürlüğünü yürütmekte olduğu “Volan Boats”, elektrikli tekneler üretimini ticariye dönüştürülen ilk Türk markasıdır.

Semiz, dünya çapında süper yat sektöründe söz sahibi Sofi Yacht’ın sahibi olmanın verdiği özgüven ve bilinirliğe ek olarak, iki yıllık bir araştırma ve tasarım çalışması sonucunda üretime başlayan Volan Boats’da önemli bir görev üstlenmiştir. Amaçlanan “Volan Boats” tanıtımı sonunda, Türk sınırları içinde olan deniz ve göllerde hizmet vermesi açısından ‘ Volx’ isimli elektrik eğlence teknesini, 15-20 Ekim 2019 tarihindeki CNR Yacht Festival’e gelip test sürüşü yapan insanlar çok güvenli bulduklarını ifade ettiler…

Bu konuda gerekli bilgileri, Barış Semiz’in teknik ve tasarım konularındaki düşüncelerini anlatmasını istedim...  Türk genç girişimcilerin Volx isimli Elektrikli Eğlence Teknesi projesini okuduğunuzda; çok önemli bir buluşa imza atan bu gençleri kutlamak ve takdirlerinizi sunmak isteyeceksiniz…

Barış Semiz: “Volan Boats, Full Elektrik Tekneleri, Türkiye'mizden çıkan müthiş bir değer! Dünya'da ilk sıraları hedefleyen markamız!"

Tarsus'ta yetişmiş, önemli değerlerden Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Barış Semiz'in İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürlüğü'nü yürütmekte olduğu “Volan Boats” elektrikli tekneler üretmek için yola çıkmış bir ilk Türk markasıdır. 

“CNR Yacht Festival’de 15-20 Ekim 2019'da görücüye çıkan ‘Volx’ isimli Elektrikli Eğlence Teknesi ziyaretçiler ve test sürüşü yapanlar tarafından oldukça ilgi görmüştür. Farklı disiplinlerden mühendislerin ortak çalışması olan Volx, yüzde 92 yerlilik oranına sahiptir. Endüstriyel tasarım, mühendislik analizleri, kontrol yazılımları, su jeti, elektrik motoru ve lityum-iyon aküler Türkiye’de üretilmiştir. 2.5 saat şarj ile 10km/h hız ile 3.5 saat gitmektedir.

Teknenin en büyük avantajı yüzde 100 elektrikli, fosil yakıt tüketmeyen, sıfır emisyon, çevre dostu bir araç olmasıdır. Daha çok göller, nehirler, oteller, sakin sular, su sporları ve kiralama merkezleri için tasarlanmıştır. 

Volx, bir yandan çevreci olmasıyla dikkat çekerken öte yandan da çok cazip bir yatırım modeli ve kısa sürede kendini geri ödüyor. Elektrikli Tekne Kiralama Merkezi kurularak işletilen kıyı tesisleri, yerine göre birkaç ay içinde yatırımlarını geri çevirebiliyor. Bu nedenle de benzin veya dizel ile çalışan (kokulu ve gürültülü) deniz araçlarına göre çok daha ekonomik işletme fırsatı sunuyor.”

Barış Semiz: "Farklı birkaç bankadan leasing ile taksitli ödeme seçeneklerini oluşturduk, dolayısıyla müşterilerimiz sadece %1 KDV ve %20 peşinat ile elektrikli tekneleri alabilir, geri kalanını 60 aya kadar taksitle ödeme şansına sahip olabilirler. Böylece teknelerin kiralanmasından kazanacakları gelir ile taksitleri kolayca ödeyebilecekler. Mersin ve Adana'nın sahil şeridi ile barajlar ve gölleri, elektrikli tekne kiralama merkezi kurmak ve işletmek için gayet ideal yerler, bu anlamda bölgemizin insanlarını getirisi çok yüksek bu işte yatırımcı olmaya davet ediyorum."

Şu ana kadar üretilen 26 adet teknenin 21 adedi yabancı müşterilere teslim edilmiştir. Hedef, 2020 yılında 500'ün üzerinde tekneyi ihraç etmektir ve yurtdışı distribütörlük görüşmeleri devam etmektedir.

Ayrıca, önümüzdeki aylarda “Voly isimli Elektrikli Keyif Teknesi” fuarlarda görücüye çıkacaktır.” diyen Semiz, bu konuda Türkiye’de ve yabancı ülkelerde satış imkânlarının daha çok artması ve gelişmeleri sağlayacaktır.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türkiye’de genç müteşebbislere imkân verildiğinde, yaptıkları yenilikçi tasarım ve projeleri sayesinde Türk ekonomisine ve ihracatına kazandıracakları büyük artıları unutmayalım!!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 2365 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci