MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Tutkulu liderler -1

08 Şubat 2020, 13:27

Tevhide Türken


24 Ocak 2020 gecesi elimde iki kitap... Yazarları Burhan Bozgeyik'in "Nasıl yaşadılar, nasıl öldüler?", diğeriyse Prof. Dr. Rasim Adasal'ın "Yeryüzü tanrıları, liderler, komutanlar ve kahramanlar psikolojisi"...

Aslında bu iki kitabın adı neredeyse daha ilk basımlarını almış ve de okumuştum ama neden bilmem bu gece bu kitapların sayfaları arasında bir gezintiye çıkmak istedim.

Oturmakta olduğum koltuk hafif bir titreşimle beni uyarıyor, depreemm.. Toplum olarak nice nice depremler yaşıyoruz. Tanrı daha beterlerinden korusun diyerek elimdeki kitabı okumaya devam ediyorum. 1759'da dünyaya gelen Georges J. Danton bir savcının oğluydu. Kendisi de babası gibi hukuk mesleğini seçmiş ve 1785'ten 1791'e kadar Kraliyet Meclisi'nde avukatlık yapmıştı. Danton, dünya siyaset tarihinde mühim bir yer işgal eden 1789 Fransız İhtilali'nin başrol oyuncularından biridir. İhtilal öncesinde Fransa'da durum şöyleydi:

Krallık rejiminin ağır baskısı halkı bunaltmıştı. Kral memleketin sahibi ve efendisi sayılmakta ve hiç kimseye hesap vermeyeceği kabul edilmekteydi. Kral ve çevresi lüks ve ihtişam içinde yaşarken halkın büyük ekseriyeti sıkıntı içerisinde kıvranmaktaydı. Halk, çeşitli sosyal sınıflara ayrılmıştı.

1- Soylular: Bunlar büyük toprak ve malikane sahibiydiler. Devlet memurluğu, askerlikle uğraşanlar devlete vergi vermemekte, topraklarında köylüleri karın tokluğuna çalıştırmaktaydılar.

2- Rahipler: Bunlar da geniş arazisi ve servet sahibi olup Papa'ya bağlıydılar. Devlet ve halk üzerinde otorite sahibiydiler. Bunlar, devlete vergi vermezlerdi.

1789 öncesinde Fransa iflasın eşiğine gelmiş bir devletti. Amerikan bağımsızlık savaşına sağladığı yoğun mali ve askeri destek sıkıntıyı daha da arttırmıştı. Zorunlu gıda maddeleri çok pahalılaşmış ve halkın alım gücü iyice azalmıştı. İşte bu baskılar ve ekonomik sıkıntılar halk tabanında ihtilâlci fikirlerin zemin bulmasına sebep oldu. Danton da, bir grup arkadaşıyla birlikte ihtilal bombasının fitilini ateşleyenlerden birisiydi. İhtilalin ardından Kral XVI Louis ve bütün aile üyeleri tevkif edilir. Danton, krallığın yıkılışının ardından yasama meclisi tarafından Adalet Bakanlığı'na tayin edilir. Danton, iktidarda söz sahibi olduğu sıralarda zigzaglı tavırlarıyla dikkatleri çeker. Kral 16. yargılanmasını önlemek için elinden geleni yapacağına söz vermiş, kral ve ailesi için sürgün cezası getirilmesi lehine teklif vermiş ancak daha sonra oyunu ölüm cezası lehinde kullanmıştı.

Fakir bir avukatken iktidara gelince birden para içerisinde yüzmesi onun şahsiyeti hakkında menfi düşünenlerin eline koz vermişti. Bazılarına göre o fırsatçı ve çıkarcı bir siyaset adamıydı. 1789'da borç içinde yüzerken 1794'te rahat bir hayat sürüyordu. Bu serveti nasıl elde etmişti? Kendisine gizli harcamalar için emrine verilen 200 bin Frangın hesabı sorulduğunda ise, istenilen bilgiyi de verememişti. 1793 yılının ortalarına doğru Danton'un suyu iyice ısınmıştı. Ayaklanmaların önünü alamadığı hayat pahalılığın ortadan kaldıramadığı yabancı devletlerle gizlice görüşmeler yapmaya kalkıştığı için Temmuz 1793'te komiteden çıkarıldı. Yerine Robespierre geçti. Robespierre idareyi tamamen ele geçirmek için Danton'u tavsiye etmenin şart olduğuna inanmıştı. Bunun için fırsat kollamaya başladı.

Bir gün, Robespierre ihtilâlci arkadaşı Danton'a son arzun nedir diye sorunca, Danton şu cevabı vermişti: "Bir arzum yok! Nasıl olsa sepette kellelerimiz bir araya gelecek".

 5 Nisan 1794 günü giyotinler durmaksızın çalışıyordu. Fakat o gün giyotin büyük bir kurbanın başını kesecekti. Halk Danton'un başının uçurulacağı meydanı tıklım tıklım doldurmuştu. Bir zamanlar çılgınca alkışladıkları şahsı şimdi yuhalıyorlardı. 35 yaşındaki Danton, başta kral olmak üzere yüzlerce insanı gönderdiği giyotine doğru yürüyordu. Kulakları halkın söylediklerini duymuyordu artık. Gözü giyotinde idi. O sonunun böyle olacağını aklından, hayalinden bile geçirmemişti. Halkın çığlıkları Danton'un başı gövdesinden ayrıldıktan sonra da dinmek bilmedi.

Kader ve meslektaşı Danton'dan bir yıl önce 1758'de dünyaya gelen Maximilen de Robespierre'nin de sade bir yaşamı vardı. O nedenle Parisliler, ona "satın alınamaz adam" lakabını takmışlardı. 1789 İhtilali'nin önde gelen savunucularından ve mimarlarından da olan Robespierre, kısa sürede kraldan daha fazla diktatör olup çıkmış, iktidarı tek başına ele geçirmek uğruna yüzlerce insanın yanı sıra en yakın arkadaşı olan Danton'u bile öldürmekten çekinememişti. Şimdiyse rutubet kokan zifiri karanlık bir hapishane hücresinde...

 

-Sürecek-

Bu makale 673 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci