MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!

23 Şubat 2020, 17:54

Mehmet Aktoprak


Siyasi açıdan Halife Osman’ın döneminde; Şam Valisi olduğu bilinen bu hırslı ve iktidar uğruna yapamayacak olan hareketleri yapan ve yaşatan kişiydi… Hakem olayı ile Ali’nin hakkı olan halifeliği elinden alınmasını sağlayan; bu zalim ve şeytani bir komutandı. 

Hiçbir Müslüman komutanın cesaret edemeyeceği; Sıffin’de “mızrak uçlarına kuran sayfalarını koyan” bu zalim ve şeytani düşüncelerini sergilemekten kaçınmadı… Ordusuna Ali’nin askerlerinin üzerine saldırma emrini vermesiyle; Hz. Ali’nin askerleri mızrakların üzerinde bulunan Kur'an sayfalarına karşı savaşmayı ret etmesiyle avantajı yakaladı. Bu olayı çözecek olan bir hakem tayin edildi. Hakem bu olayı şöyle çözeceğini söyledi; "Elimdeki yüzüğü kimin parmağına geçirirsem, O halife olacaktır" dedi. Ve parmağından çıkardığı yüzüğü Muaviye’nin parmağına geçirdim ve seni halife tayin ettim… Bu hareketin sonunda; halife sorunu uzun bir süreç içinde devamlı ihtilaf haline gelmiş oldu. Şam Valisi Muaviye, aynı zamanda Hz. Halife Osman’ın akrabası olduğu bilinir…

Zamanla Osman’ın öldürüleceği düşüncesine sahip olduğundan ordusunu Medine’ye yakın bir yerde ikamet ettirdi… Daha sonrasında Muaviye iktidar gücünü kullanan ve ordu içindeki gücü sayesinde Halife olması ile başlayan Emevi Devleti'nin dini motiflerine dönüşen ilk Müslüman din devleti olma özelliğini uzun bir dönem yaşadı!

MUAVİYE KİMDİR?

Emeviler, Araplardan Kurulu orduları vardı. Daha sonrasında ordu içinde paralı askerler kullanıldı. Bugün Müslüman alemi, Emeviler ve Abbasiler döneminde Müslüman devleti olarak geniş ülkeleri içine alan bir din imparatorluk dönemi yaşandı. Muaviye, hakem hilesiyle Hz. Ali’yi saf dışı etmesi ve başlayan huzursuz günleri yaşayan Ali’nin oğulları ve torunlarını Kerbela’da susuzluğa mahkûm etmesiyle devam etti. Emevilerin döneminde Aleviler üzerinde kurulan baskı ve zulüm unutulmamalıdır!

Ak Parti, sağlık sorunlarına rağmen Başbakanlığı bırakmayan Ecevit’in koalisyon ortaklıklarının halkta yarattığı bezginliği ve siyasi boşluğu ustaca kullandı. Ak Parti, iktidarının ilk yıllarında Atatürk ile Cumhuriyet ve devrim yasaları ile yapacakları kavgayı ve Osmanlı’yı diriltme planlarını “Milli Görüş”  gömleğini çıkardığını söyleyerek; seçmeni kandıran bir Erdoğan siyasi sahnede yerini aldı. TSK’nın kanatını kıran ve komuta zincirini bozarak güçlü Türk ordusunu saf dışı bırakan zalim bir düşünceyi etkili kullandı. Uzun yıllar tarikatların, cemaatlerin TSK’n içine girerek, FÖTÖ’cü unsurları kullanan Al Parti, bu sayede ilk dinci iktidar olmanın yolunu buldu.

Bakınız Emeviler, camilerde Ali’ye ve ailesine küfür ile hakaret dolu sözlerin söylemesi serbestti! Bugün Türkiye’de Atatürk’e yapılan hakaretlerin ve küfürlerin devam etmesiyle, başlayan dini ve milli bayramlarda ve Cuma hutbelerinde isminin okunmamasına ne demeliyiz? Türkiye’deki; Emevi Müslümanlığının yarattığı sorunların getireceği günler yakında ortaya çıkacak.

SALTANATLARIN SARAY HAYATLARI

Osmanlı’da saray yaşamını geçiren monarşi yönetimi Türkiye’nin saraylar içinde yaşamalarını faturası yeni Cumhuriyet’e kesildi… Saltanatın yaşaması için bankerlerden alınan paralarla yaşayan bir Osmanlı Devleti ve şimdi(!) Erdoğan’ın Beştepe’de Atatürk’ün Çiftliği'ne yaptırdığı Beştepe’deki Yerleşkesi'ndeki şatafatlı yaşam arasında bir fark var mı?

Muaviye, Şam’daki Emevi Camisinde namaz kılacaklarını söyleyen Erdoğan değil mi?

Ak Parti ile Emevilerin yaşam şekli ne kadar benzerlik gösteriyor!  Muaviye, iktidarını kabilesinin gücüne dayandırıyordu. Ayrıca cahiliye Arapları, babadan kalan kan bağı olanlar ’Asabe ’denirdi.  Ak Parti'de ‘Kutsal Dava’ etrafında örgütlenmesine ‘asabiyet’ denilirdi. Ak Parti kuruluş aşamasında oluşturduğu topluluğu sayesinde kadrolaşma olayını ‘asabiyet’ adı altında örgütlendi ve ilk seçimde iktidar olmasını başaran bir muhafazakâr parti oldu.

Bu tabloyu Ak Parti'nin üst akılları nasıl ve ne şekilde okurlarsa okusunlar; o koltuğa taşıyan bu halkın oradan da indireceğini bilmelerini “BİR KERE DAHA” hatırlatalım!

HAFTANIN SÖZÜ: Allah’ın kullarına eziyet edenlerin mevkisi ne olursa olsun; kul hakkı ile huzuruma gelmeyin diyen Rabbimin; tavsiyelerin unutanlara hiçbir zaman şefaat dilemem!!!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 737 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci