MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Türk eğitiminin aynası Köy Enstitüleri

05 Mart 2020, 18:44

Mehmet Aktoprak


İnsanlar, yıllarca süren mücadeleden yorgun düşmüş, endişeli ve bir o kadar belirsiz bir zaman aralığı bekleniyordu. Artık gitme zamanı çoktan gelmiş doğup büyüdükleri, yaşadıkları topraklardan; umutlarını, hayallerini ve yaşanmışlıklarını geride bırakarak, kendilerini büyük şehirlerin yaşamlarına bırakıveriyorlardı. Kimileri bu yeni yaşama alışamayıp Büyükşehir'in derin girdabında savrulup giderken, kimileri de bu acımasız ve soğuk hayata tutunmak için yaşamaya mücadele etmeye devam ediyorlardı.

Her yıl yüz binlerce insan hayata tutunmak için yerini, yurdunu bırakmak zorunda kalıyor ve büyük şehirlere göç ediyor. Eğitimsizlik, işsizlik, yoksulluk ve çaresizlik nedeniyle, Doğu-Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerimizden insanlarımız; İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyük şehitlere iş, aş, eğitim için göç ediyor. Bir neden olmadan hiçbir kimse yerini yurdunu, toprağını bırakıp hiç bilmediği alışık olmadığı bir yaşam içine girmek istemez. İşin işine işsizlik, çaresizlik, yoksulluk girince göç kaçınılmaz oluyor.

1940 yılında Türkiye’nin nüfusu 17 milyon ve bunun yüzde75’i köylerde, yüzde 25’i kentlerde yaşıyordu. Bugün ise Türkiye’nin nüfusu 77 milyon... Yüzde 22’si köylerde, yüzde 58’i kentlerde yaşıyor. 1940–2015 arasındaki yaşam tarzı tamamen tersine döndü. 75 yıl önce Türkiye’de aydınlanma devrimine adım atıldı. Kurtuluş Savaşı'ndan yorgun çıkan halkın ayağa kalkıp dünya ile rekabet edecek reformları hayata geçirmeye başlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla; eğitimde ciddi atılımlar yapıldı. 1926 yılında köy öğretmen okulları kuruldu. Bu okullar Kırklareli-Kepirtepe’de, Kars-Cılavuz’da, Trabzon- Beşikdüzü'nde, Van’da Ernis’te, Dicle Köy Enstitüsü Türk gençlerini aydınlatan ve büyük bir umut oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ele aldığı eğitim oldu. Köy Enstitüleri'nin kuruluşu ile başlayan eğitim reformu sayesinde öğretmenler yetiştirildi ve okuma- yazma seferberliği hedefine ulaştı.

Köy Enstitüleri'nin kurulmasıyla başlayan eğitim reformu sayesinde köylünün aydınlanması, sanatla, kültürle ilgilenmesi, toprağı ekip-biçmesi, modern ziraatı öğrenmesini sağlayan bu okuldan mezun olan öğretmenlerin görev yaptıkları yerlerde halka önder oldular. Batısıyla, doğusuyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle bu okullara gelen Türk gençleri, bölgeler arasında olduğu kadarda okul arkadaşlığı da geliştirilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temelleri atılmıştır.

Bu Köy Enstitüleri'nin başarısı birilerini rahatsız etmiş ki; bu okullarla ilgili oluşturulan dedikodular sayesinde 1954 yılında komünist yuvası olduğu söylenerek, Türkiye’nin aydın yüzü olan bu okullar kapatıldı.

Türkiye’ye bu okulların eğitime kazandırdığı birçok aydın öğretmenlerin bu okullarda yetişti. Köy Enstitüleri olsaydı ne köylerden kentlere göç olurdu, ne üretimi azalan tarım, ne de ziraat bitme noktasında olurdu. Çünkü köy okullarında çalışan öğretmenler bölgeyi ve halkını çok iyi tanırdı. Öğretmenler, o bölgelerin kalkınmasına, halkın kültürel olarak bilgilendiren, her konuda bilgisi olan o yerin liderleriydi. Köy Enstitüleri olsaydı; köylerden kentte göç önlenir, tarım alanları ekilip- biçilirdi. Böylece dışa bağımlı olduğumuz tarım sektöründe hayvancılık, sebze, narenciyenin tonajı daha fazla olurdu. Tarımda düne kadar birkaç ülkeden biri olan Türkiye’nin bugünlerde bulunduğu nokta hiçte iç acıcı değil.   

 

HAFTANIN SÖZÜ: Köy Enstitüleri olsaydı; İster kırsal, isterse kentsel olsun, en önemlisi aydınlanmış bir toplumla sorunları çoktan aşmış bir ülke olurduk. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1242 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci