MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Perihan Dirican

Kocakarı

07 Mart 2020, 23:49

Perihan Dirican


“Kadının sağ, erkeğin sol beyni daha iyi çalışıyor. Sağ beyin duygular ve heyecanları kontrol ederken, sol beyin mantık, hesap ve muhakeme becerilerini geliştiriyor. Kadınlarda oyuncu ve bağımlı kişilikler ağır basarken, erkeklerde daha çok anti-sosyal kişilik görülüyor. Çevresel faktörler kadın ya da erkeğin kişilik oluşumunu etkiliyor.” 

Alıntı yaptığım yukarıdaki yazı için ne diyebiliriz?

İnsan; sağ beyni veya sol beyni olmadan yaşayabilir mi? Hayır! Duygu ya da mantık olmadan hayatı idame ettirebilir mi? Hayır! Öyle ya da böyle sosyal ilişki kurmadan mutlu olabilir mi? Hayır!

Kadın ve erkek birbirini tamamlayan varlıklarsa nedir bu erkek, kadın ayrımcılığımız? Hepimiz insan adı altında yaratıldığımıza göre “Kadınlar günü” diye bir günün olması tuhaf değil mi? Kadınlara böyle bir gün kutlamayı gerektiren sebeplerin olması oldukça utanç verici. Derken geliyoruz alıntıdaki son cümleye.

“Çevresel faktörler  kadın ya da erkeğin kişilik oluşumunu etkiliyor.” 

Yaratılışta bir sorun olmadığına göre bütün sorun çevresel faktörlerde. Erkek eksenli yorumlanan din ve kültürlerde. Bunlar iliklerimize öyle işlenmiş ki bugün kadınlar bile erkeklerin üstünlüğünü kabullenmiş onlara gereğinden fazla değer veriyorlar.

"Neden kadınlar günü?" diye internette dolaşırken; "Birinci FİNGİLİ FİSTAN , İkinci DANDİNİ DASDAN , Üçüncü GÜLLÜK GÜLİSTAN” diyen bir hanımefendinin(!) kadınları üç gruba ayırdığını gördüm. 

FİNGİLİ FİSTAN: Süslenip püslenip eve ocağa ve kocasına bakmayan kadınmış. Eve ocağa ve karısına bakmayan erkeklerin istatistiklerini tutsak hangisi daha çok yer tutardı acaba?

DANDİNİ DASTAN: Akşama kadar ev ve evin çoluğu çocuğunun temizliğini, yedirip içirilmesini, giydirilmesini, çamaşırı ütüsünü, yemeği, bulaşığını, çarşısı, pazarını yapan( buna bahçe bağ, ahır samanlık işlerini hatta memuriyetleri de katabiliriz) ama vaktinde eve gelmeyen kocasına “nerde kaldın?” diye söylenenmiş. En ağır işte çalışan erkeği işinden azat edip yalnızca üç gün bu çeşit kadınların yerine koysak sonuç ne olurdu acaba?

Ve GÜLLÜK GÜLİSTAN: Bütün işleri yapıp akşamda kocasını güzel karşılayanmış. Kadın kadın değil yedi canlı ejderha mübarek. Allah kadir kıymet bilenlerin eline düşürsün. Ve böyle kadınların olduğunu görüp de hala "erkek kadından güçlüdür" diyenler utansın.

İşte böyle kocakarılar sayesinde koca ve karı arasında uçurumlar yarattık. Sonuç: Kendini üstün gören erkekler, kadına yönelik ceza, ölüm ve tacizler...

Erkeği de kadını da hepimiz insan olduğumuza göre hepimiz hata yapar, suç işler, günaha gireriz. Ama bunu kadın yaparsa cezalandırmak, erkek yaparsa mükâfatlandırmak gerçekten insanlık dışı bir yaklaşım. Erkeği arındırıp kadına yüklenmek mantığın alamayacağı bir durum.  

Nihayetinde biz kadınların kendi kendimize yarattığımız ayrımlarla yetiştirdiğimiz erkek çocukların evde, işte, sosyal hayattaki ego gösterilerini engellemek, yaptıklarına çözüm bulmak adına yılın bir gününü kadınlara ayırmış buna da "Kadınlar Günü" demişiz. Ne acı bir durum.

Kadın emekçiler olduğu kadar erkek emekçiler de var, Erkek emekçiler olduğu kadar kadın emekçiler de var. Hepimiz yaşamak için emek veriyoruz. Bir tarafın diğer taraftan üstünlüğü yok, diğer tarafı ezmeye, küçük görmeye, irdelemeye hatta öldürmeye hiç hakkı yok. 

Kadınlara böyle bir gün kutlamayı gerektiren sebeplerin ortadan kalkması, böyle bir günün olmaması dileğiyle…

Bu makale 1071 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci