MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

CHP, Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıktı mı?

14 Mart 2020, 08:55

Mehmet Aktoprak


Halen CHP iktidar olmadığına göre ‘üst akılları’ nedenini bulabilmiş değiller! Genel merkezde bir milletvekili sayesinde başarı olmadığı halde, tekrar aday yapılan CHP’li belediye başkanları olarak; Tarsus Belediye Başkanı ile Mudanya Belediye Başkanı takip etmekteyim… Her iki adayda yüksek oy oranı ile seçilmişler ve koltuklarına oturmuşlar… Ancak, halktan kopuk icraat yapabilme şansları var mı? Yok değil mi? Bozdoğan’ın doktor olarak tanınmasının şansını kullanması yeterli olabilir mi? Hayır!

Birçok işçiyi belediye dışına çıkarmış(!) Siyasetin çirkin yüzü burada saklı değil mi? Çünkü il ve ilçe örgütleri işçi yerleştirmek için yer arıyorlar… Her gün işsizler örgütlere uğrayarak, iş isterler…

Haklı mı? Haklı olmaya haklı da(!) Her seçimde böylece binlerce ‘Bankamatik’ işçilerin her ay bankamatikten para almalarını anlayamıyorum… Ne hakla? Hangi siyasi partinin belediyesi böyle bir yanlışlık yaparsa(!) “Yandı keten helvası” gibi yazıları okumaya hazır olsunlar!

CHP’li belediye başkanları halkın oyları ile seçilmiş siyasi kişilerdir. Ancak seçildikten sonra CHP rozeti yakadan çıkarılır ve belediyenin rozeti takılır… Mudanya Belediyesi'nden kokular daha gelmedi. Ama yakında gelmeye başlar!  Mudanya Belediyesi'nde işçi çıkarılması şimdilik yok!

Mudanya’dan telefonla arayan kişi eski bir siyasetçi…

Türkyılmaz’ın çok güvendiği, Aşıklar Tepesi'ndeki çok yönlü tesise ne oldu?

Kapısına vurulan kilitten sonra, mahkeme halen sürüyor! Bir de Kent Konseyi davası var…

CHP’li belediyeler çalışanlar arasında dengeleri kurmaları da önemli. CHP’li belediye başkanları “ Cumhuriyet Kazanımları” diye ifade edilen aydınlanma değerlerini başta laikliği ödünsüz sahiplenmek, savunmak, Kemalist devrimlerin mirasçısı olan CHP’yi yakından ilgilendirmelidir.

CHP İKTİDAR İÇİN SEÇMENİ NASIL İKNA EDECEK?

Bugünkü CHP’yi yönetenler ‘Ne şiş yansın ne kebap’ hesabı peşinde olduklarını söylemek hiçte yanlış olmaz(!) AKP’nin gösterdiği halkın dini hassasiyeti gözetme ile başlayan İslamcı duygulara duyulan baskılardan, Anayasal ihlallerine karşı mücadele ettikleri söylenemez! Halen AKP’nin peşine takılarak bu konuda onların ırmağına su dökmeye devam ediyor CHP! Geçenlerde Erdoğan’ın ziyaret ettiği bir Cemaattin lideri hakkında Kılıçdaroğlu’nun hiçbir açıklaması olmadı! Neden? Bugün Türkiye’de tarikat, cemaati ve İslami toplulukları AKP'ye oy verdikleri ve bir kısmının da, CHP’ye oy verdiği söyleniyor…

CHP’nin İslami toplulukları ile açıktan dirsek temasında olduğu söylenemez… Süleymancıların MHP ve CHP’ye oy veriyormuş…  Hala inanmıyorum! CHP merkez yönetimi bu dengeleri siyasi olarak gözetmek içinde bu tarikatlardan, Cemaatlerden ve İslami topluluklardan gelecek oylara ihtiyacı olmadığı söylenebilir mi? Hayır değil mi? CHP,  İstanbul Belediye seçimini nasıl aldı? Tabiî ki bu kesimden de Erdoğan’a bulaşmayanların olduğu biliniyor… AKP’nin din adına yemlediği ve dini duyguları sayesinde arka bahçesi olan, birçok devlet kurumlarının destek verdiği ve hareket ettiği bilhassa Eğitim ve Diyanet İşleri Başkanlığı gösterilebilir…

Şimdiki CHP’nin neden altı oku konuşmadığı anlaşıldı mı? Halkçılık, Milliyetçilik, Devletçilik-Laiklik, Cumhuriyetçilik, İnkılapçılık bu kavramların oy getirmediği ve  miadı dolmuş olduğu neden açıklanmadı! Türk siyaseti çıkmaz bir sokak içinde yol arıyor… Liderler, parti küçük olsun, benim olsun, zihniyetine sarılmış; siyasi ömrünü geçirmeye çalışıyor!

CHP NEO-LİBERALİZME SAVRULMUŞ DURUMDA...

CHP’de Kılıçdaroğlu yönetimi ile gelen Neo-Liberalizme savrulması ile başlayan İslamcı uygulamalara karşı teslimiyeti, CHP’nin “ Sol Cumhuriyetçi” bir kimlik kazanmasına engel oluyor… Cumhuriyetin değerlerini savunmayı militanca savunma görevini sosyalist sol yapar. İslamcı ideolojinin, emekçi, yoksul katmanlarda egemen olması, sosyalizmin emekçi sınıflar saflarında yaygınlaşmasını engellemektedir… Sosyalist partiler, örgütler parlamenter düzlemde etkili değildir.  Gençlik, emekçi, halk sınıfları örgütlenmelerinin öncüleri olurlar… Bugün CHP’de ve HDP’ de yönetimlerinin içinde her zaman sosyalistler yer aldı. Türk insanın düşüncesi içinde, Sosyalizm ve Marksizm’in düşüncesi her zaman olmuştur..

AKP İKTİDARI DEMOKRASİ İÇİNDE NASIL SON BULACAK!

Demokrasilerde sandıkla geldim ve sandıkla giderim… Bu söylevi en çok Erdoğan dillendirir! Nedeni basit değil mi? Demokrasiye inanan halkın çoğunluğu bunun böyle olmasını isterde ondan! Düşünebiliyor musunuz? Yeni kurulmuş bir partinin ilk seçimde çoğunlukla iktidar olmasını sağlayan istikrarsız iktidarların yarattığı olumsuz iktidarlarıydı…

Ecevit’in başbakanlığında kurulan DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti döneminde Bahçeli’nin çekilmesiyle ortada hükümet kalmadı.

Yapılan seçimde halkın çoğunlukla AKP’ye yönelmesiyle başlayan seçim iktidarı belirlemiş oldu… Burada açacağım parantezle bugün iktidarda olan AKP’nin önünü temizleyen MHP’li Bahçeli oldu. O günkü koalisyon hükümeti içinde olan siyasi partiler meclis dışında kalması ile AKP’nin önündeki İslamcı düşünceyi Erdoğan’ın ‘Milli gömleği’ sırtımızdan çıkarttık demesinin de faydası olmuştur! O günden bugüne gelinen noktaya bakıldığında AKP’nin siyasi deresinden çok sular aktı ve bugüne gelindi.

AKPNİN İKTİDARDAN DÜŞMESİ SOLU NASIL ETKİLER?

AKP iktidarının Suriye’deki yanlış politikasının cezasını çekmeye hazır olabilecek mi? Kolay değil!

Uzun bir iktidar geçmişi olan ve iktidarın nimetlerinden faydalanan ve İslami oynamalarla şimdiye kadar geldikleri bu iktidardan ayrılmalarını demokrasi adına AKP yapabilecek mi? Bu uzun yılların sonucunda Anayasa suçları işleyen ve yasaları demokrasi adına kullanmayan bir AKP'den bahsediyoruz!

Ülkeyi babaların çiftliği gibi yöneten, nimetleri tarikat, cemaat ve İslami kuruluşlara veren bir AKP iktidarı halkın huzurunda hesap vermeli? AKP ile Demokrat Parti iktidarı kadar Türkiye’ye zarar vermedi. Yapılan yanlış politikaların zararını Türk halkı neden çeksin? Suriye politikasının verdiği yanlış sonuçların ortaya çıkan şehitlerin hakları nasıl ödenecek? Türk Ulusu onurunu, şahsiyetini, gurunu, ulusal birliğini korumak adına Suriye’de ve Libya’da ölen şehitlerin haklarını bu ulus nasıl ödeyecek?

Siyasi sahneye bakıldığında; sarayın uzatmaları oynadığı düşüncesinde olanların bulunduğu sayısal bir gerçek var… Ancak AKP'nin ve Erdoğan’ın siyasi düşüncelerine sahip olan kesimler yerli yerinde duruyor. Şimdilik görülen bu! Egemen güçlerin son dakikada AKP’den kopmaların hesabı yapılabilir ve hatta yapılıyor olmasıdır…

Seçime yakın bir dönem içinde Merkez Cumhuriyetçi, Milliyetçi sağ ve ılımlı İslami bir partide kurulabilir… CHP’ye gelince; merkezde yer aldığı bu ortamda, sosyalist sol, önemli ve üçlü bir programı savunmak adına üstlenmeleri mümkündür. Ancak, parlamenter sisteme dönüşün demokratikleşerek gerçekleşmesi hukuk, eğitim ve kamu yönetimde İslamcı uygulamaların tümüyle tasfiye edilmesiyle emek karşıtı Neo-liberal uygulamalara karşı öncülüğünü kaldırabilecek bir güçlü parti gerekiyor… 

Bu görev için de CHP’ninde katılımı olmalıdır. Ancak, Türkiye’nin güçlü bir sol partiye ihtiyacı olduğunu hatırlatmak isterim.

 

HAFTANIN SÖZÜ: Partilerin ihtiyacı olan gençlerin siyasetin içinde olmalarının oluşturacağı gücü unutmayalım! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1059 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci