MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Bir Türk Generali -2-

19 Mart 2020, 16:28

Tevhide Türken


Bir Alman kültür sosyologu ve filozofu 1920'li yıllarda Gecikmiş Millet adlı bir kitap yazmıştı. Bu kitabın adına dayanarak, Türkleri bir çok kez Avrupa'nın en gecikmiş milleti olarak nitelendirir. Türkler ancak 1. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Türk kimliklerine kavuşmuşlardır" der. Geçmiş yüzyılda Jön Türkler'in kendilerine bilinçli olarak Türk dememelerinden önce Türk benlik duygusu yoktu. Atatürk, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra kendi topraklarında geri kalan insanlara Türk demeyi amaçlamıştı. Benim anlayışıma göre Atatürk, bunu etnik anlamda söylememiştir. Çünkü O, Türkiye'de pek çok etnik grubun yaşadığını biliyordu. Atatürk bu konuyu yurttaş kavramı olarak ele aldı. Sanırım Atatürk'ün temel fikri yurttaş ve ulusal yurttaş kavramlarını birleştirmekti. Bu, Türklerde derin izler bırakmıştır.

"Avrupa'da Türkler kadar büyük milli gururları olan pek az sayıda millet tanıyorum" diyen Prof. Dr. Özer Ozankaya'nın ardından Metin Erksan'ın yazdıklarına da bir göz atalım.

Atatürk, daha önceden tanıdığı yazar Hüseyin Cahit (Yalçın) Bey'e rastlar ve bir anısını hatırlar. 24 Temmuz 1908'de hürriyetin ilanından sonra bir Yunan gazetesinde Türk Ordusu'nu çok ağır biçimde aşağılayan bir yazı yayınlanmıştır. Devlet, hükümet ve o zamanki Türk basını bu ağır aşağılanmaya hiçbir tepki göstermemiştir. Yalnız Hüseyin Cahit Bey, bu ağır aşağılanmaya bir yazıyla karşılık vermiştir. Bu nedenden ötürü üçüncü orduya bağlı Türk subayları Selanik Orduevi'nde Hüseyin Cahit Bey'e bir altın kalem armağan etmek için bir tören düzenlerler. Bu düzenleyenlerin başında Atatürk'ün Harbiye'den sınıf arkadaşı olan emekli Yüzbaşı Tahsin Bey vardır. Tahsin Bey, Selanik'te "Silah" adında bir gazete yayımlamaktadır. Tahsin Bey'in ünlü takma ismi 'Silahçı Tahsin'dir. O sırada kıdemli Yüzbaşı olan Atatürk, Yunanlı yazarın yazısını henüz okumamıştır. Görkemli törende Silahçı Tahsin Bey, Yunanlı yazar hakkında küfürlü, aşağılayıcı ve çok coşkulu bir konuşma yapar. Atatürk, Silahçı Tahsin Bey'in konuşmasını beğenmez ve törende bulunan 3. Ordu Komutanı'ndan izin alarak bir konuşma yapar. Konuşmanın bir bölümü şöyledir:

'Tahsin Bey, eğer bir Yunan gazetesinde Türk Ordusu'nu aşağılayan bir yazı yayınlanmışsa bu ağır aşağılamayı Hüseyin Cahit Bey'in bu yazıya karşılık bir yazı yazması kapatamaz. Sorunu ciddi olarak çözümlemek gereklidir. Devletimizin bu konuda resmi bir karşılık vermesi zorunludur.'.

 

Bir çok değerli Cumhuriyet sevdalısı aydınımızın görüş ve düşüncelerini içeren elimdeki kitabı ikinci kez okuyup bitirdiğimde kitabın yazarı olan Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Vural Savaş Beyefendi'ye gıyaben tekrar teşekkür ettim. Neden mi?

Yıl 2008.. Ankara Kitap Fuarı'ndayım. Stantlarda dizi dizi kitaplar.. Yazarların, çizerlerin önlerinde uzun imza kuyrukları, coşkulu bir ortam. Sonunda sıra bana geldi. Neden bilmem biraz da ürkek bir ses tonuyla, "Beyefendi, ben sizin bana önereceğiniz bir kitabınızı almak istiyorum" diyebildim. Ve kendilerinin şahsıma imzalayıp verdiği kitabın üstünde Türkiye Cumhuriyeti çekerken ismi yazıyordu.

 

Dün 18 Mart idi.. Çanakkale ve tüm şehitlerimizin aziz ruhları şad olsun!

Bu makale 2291 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci