MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

CHP nerededir?

27 Mart 2020, 09:34

Mehmet Aktoprak


CHP solda mı, merkez sol mu?

Cumhuriyetçi ve Milliyetçi sol mu? Ilımlı İslam mı?

CHP'den beklenilen 'sol Cumhuriyetçi' kimlik mi?

CHP nerededir?

                                                                                           

Bu başlıklara baktığımızda CHP nerede durmaktadır?

Bugünlerde CHP, iç politikada Erdoğan ile çatışarak, havanda su dövmek olmamalıdır! Erdoğan’ın her konuşmasına anında cevap vermekle ne kadar doğru bir siyaset olur! Bu gibi alınganlıklar AKP'de oluyor… Erdoğan’ın,  Kılçdaroğlu’na geç cevap vermesini AKP'liler kendi aralarında tartışmışlar… Neden? Aynı günde cevap verilmemişte; iki gün sonra cevap verilmiş(!)

Yahu! Pahallık almış başını gidiyor… İşsizlik, fakirlik ve ekonomik inişte! Suriye’de gelen cenazelere halkın gösterilen tepkiler her gün artış var! AKP olarak; Türkiye’nin çok önemli konularını bırakmış(!) Siyasi diplomalı AKP'lilerin konuştukları ve tartışlıkları konuya bakınız!

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun karşılıklı konuşmaları siyaset penceresinden bakıldığında; Türkiye’nin gelişmişliğini ve insanca yaşadığını ve halkın karnının doyduğunu mu anlatıyor? El insaf! Türkiye’yi yöneten siyaset kadrosu dar bir zemin içinde siyaset yaptıklarını zannedenlerin varlığı yeterli mi? Veya “ Siyaset” olabilir mi? Lafla siyaset yapılmaz! Siyaset akılla, bilimle, halkın üstü ve karnı pek, öz güveni artmış, Ulusça, ailece özgürce bir yaşamı yaşamak için, demokratik, insan haklarını yaşayan, özgürlükleri tek bir insanın ağzından çıkan sözle demir kapının arkasına gönderilmesi; hiçbir iktidarın gazeteci düşmanlığı ile ülkeyi yönetme isteği içinde olmamalı! Bugünkü AKP iktidarı “merkez sağ” olarak kabul edilemez. Bugün AKP iktidarının kimliğinde; İslamcı/Neo-faşist bir rejime dönüşme süreci içine girdiği gözlemleniyor. İslamcı faşizm yerleşme eğiliminde…

Geçmişe baktığımızda; uzun yıllar Türkiye’yi sağ görüşlü siyasiler yönetti. Duruma bakınız; halk korkusundan konuşamıyor… Derdini anlatamıyor… Korku, güç kullanarak halkın hakkını arama için alanlara gitmeleri engellenmiş. Bugün Türkiye’de siyaset demek sadece(!) Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasında geçen konuşmalar olabilir mi?

Osmanlı'da, sadece Padişaha bağlı adamlar yetiştirildi… Türkiye’de iktidarın adamı olabilme düşüncesindeki adamlar ortaya çıkarıldı… Bugünkü Türkiye’de AKP iktidarı, Osmanlı dönemini geriye getirme eğilimi artmaya başladı. Türk halkının bu geri gidişi durduracak gücü ve  kuvveti olduğuna inanalım… Mücadeleye destek vermek içinde hazırlanalım… İş işten geçtikten sonra ağlayarak veya dövünerek doğruluğunuzu ispatlayamazsınız.

12 EYLÜL VE SONRASI CHP İKİ DEFA İKTİDARI KAÇIRDI…

Türk toplumu, parlamenter sistemde "demokratik sol" CHP’nin, parlamento dışında "Devrimci Sosyalist" örgütlerin ortak etkisi altında sola yönetmekti… 12 Eylül’ün ana amacı buna son vermekti. Böylece parlamenter sol parçalanmış oldu. O günden bugüne kadar mecliste sol toplanamadı…  Türkiye’de genellikle bir “merkez sol” parti olduğu düşünülen CHP açısından hala bu ifade doğru tartışılmış değil! Bu tartışmaya “Sol nasıl tanımlanmalı” sorusu ile başlanılmalıdır.

Devrimcilikten, reformculuğa uzanan en geniş yelpaze içinde “Solculuk”, kapitalizm bölüşüm, karşıtlıklarında, emekçi sınıflarının saflarında yer almak olarak anlaşılmalıdır… Bu ölçüt, bugünün dünyasında emperyalizm karşıtı bir konumu da içerir. Bu ölçüte göre bugünkü CHP yönetiminin ‘Sol’ içinde yer aldığı söylenemez. CHP yönetimi sadece günlük siyasi olayları konuşarak bir yere gelmesi mümkün mü? Değil! Çünkü siyaset bilimi banaz yöneticilerin ağzına yakışmayan sözcüklerin yarışı olamaz! İki liderin birbirlerine söyledikleri sözlere(!) kendileri de inanıyor mu? CHP’li Kılıçdaroğlu’nun AKP'nin dolduruşuna gelerek; “Sen konuştun! Bende konuşayım! Bu zihniyetle politika sadece geri kalmış ülkelerde yapılıyor! Dünyada içi boş konuşmalarla ne siyaset olur, ne de sosyalizm olur...

CHP yönetimi bunu yapmaya çalışıyor!  

Seçmenin, ortaya çıkan yağsız, tuzsuz, bir yavan yemek seçmeyi beklemek bence; çok saflık olur… Bunu kim pişirecek, kim yiyecek! Sınıf mücadelesi olmayan meydanda bulunanlara “Sizler, işçi sınıfınız demek ne kadar doğru” olur! İşçi sınıfında mücadele içinde olmayan kişilere 'ne kadar solcu' olduklarını anlatmak neyi değiştirir? Hiçbir şeyi değiştirmediği gibi de, CHP istediği kadar, merkez sol demesi neyi değiştiriyor? Yerel yönetimlerde önemli belediyeleri almaları ile başlayan belediyeciliği ‘Demokrasi Belediyecilik” anlayışını halka sunmaya başladılar mı? Yoksa(!) meclis aritmetiğine sığınarak, günlük işlerle mi yetiniyorlar?

Bu nedenle CHP bugünün yönetimi ile merkez partisidir…  Nerede kaldı? 1970 yıllarında ‘Karaoğlan’ kimliği ile yollara düşen Ecevit sayesinde içeride ve dışarıda partisini birinci sınıf sol partiye çıkardı… SHP’de Prof. Erdal İnönü döneminde 1989’da ilk sıraya yükselen sol ikinci parti oldu..

CHP’NİN ALTI OKUNA NE OLDU?

CHP’de tartışılmayan altı ok nereye gitti? Bu konuda CHP’lilerin hiç konuştuğunu duymadım… Bu okların hedefleri Atatürk’ün düşünceleri olan Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik-Devletçilik, İnkılâpçılık olduğunu bilirler mi? Ya sizler, duydunuz mu?

Nereden nereye geldik!

Bu altı okun Atatürk’ün İnkılâpları, Düşünceleri’nin yanında Türkiye’nin geleceği vardı! Sonrasında ne oldu?  CHP bu duruma getirildi? CHP’lilerin halen bu konuda hesap sormaları olmayacak mı? Siyasetin içinde olmak demek! Bir siyasi parti içinde, bir makam ve lider durumunda olmak demek değildir(!) Türk halkı her gün; düşüncelerini konuşarak- yazarak, sesli ve sessiz durarak; zaten siyaset yapıyor. Siyaset demek; insanın birbirleriyle konuşarak siyasetin içinde olmasıdır! Bugün Türk seçmeninde CHP’ye karşı ön yargılı olabilir…  Seçmen, Ecevit’in solunu özlemiş ki; sol kavramlara dönüş neden yapılmaz?  Ecevit çok güzel sol söylevlerle gençleri CHP etrafında kenetlemişti. Bugünkü gençleri CHP içinde gördüğümü söyleyemem! CHP’nin yeterince ‘ Solcu’ olmaması olabilir… Bununda ölçüsünü seçmenin vereceği oylar belirler. Atatürk’ün partisini bu duruma düşürenleri hiçbir ‘solcu’ af etmez ve etmemelidir… Bugün CHP’ye oy verenlerin sol seçmenin olduğu biliniyor. İlginç olanı CHP’yi yönetenlerin ‘Merkezci-Liberal’dir. Bu kopukluk halen çözülmüş değil! Bugün güçlü bir kadrosu olan bir ‘ Sosyalist Parti’ kurulması halinde, CHP’nin sonu tabela partisine döner mi? Dünya siyasetine baktığımızda; sol partilerin daha başarılı olduğu ve halkını seven liderlerin olduğunu söylemeye gerek var mı?   

 

HAFTANIN SÖZÜ: Türkiye'nin kalkınmasında halkın yanında yer alacak güçlü sol düşüncedeki bir parti ile akıllı bir lidere ihtiyaç var! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1160 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci