MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Efraim Pala

Koronavirüs ile temizliği hatırladık

27 Mart 2020, 09:40

Efraim Pala


Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar bir süre içerisinde dini bayramlarımızda büyüklerimizi ziyarete gittiğimizde öncelikle mendil hediyemizi alırdık. O dönemlerde herkesin cebinde temiz kişisel kullanım için bir mendili vardı. Kişiler hapşırdığında, aksırdığında, öksürdüğünde cebinden çıkardığı mendil ile ağzını ve burnunu kapatıyordu.

Büyüklerimizden aldığımız alışkanlıklar ile akşam olup eve geldiğimizde ilk iş olarak el, yüz ve ayaklar güzelce yıkandıktan sonra, sofraya oturulurdu. Yani o günlerde temizliğe daha çok dikkat ettiğimizi algılayabiliyorum.

Genel anlamda aile yapımıza baktığımızda evimizin bal dök-yala tarzında tertemiz olduğu hepimizin malumudur. Ancak insanlarla birlikte yaşadığımız evimizin dışındaki sosyal alanlarda aynı hassasiyeti göstermekten nedense uzak kalıyoruz.

Buna bir kaç örnek vermek gerekirse;

Yolda, sokakta veya sahilde yürürken önümüzdeki, arkamızdaki veya yanımızdaki bir şahsın derin ve kuvvetli bir şekilde yere tükürdüğüne şahit olmuşuzdur. Bunun yanında kişilerin yolda yürürken içmiş oldukları sigarayı izmarit halinde sokağa fırlattığını görmüşüzdür. Yine karşınızdaki kişinin göz göre göre burnunu karıştırdığına tanık olmuşunuzdur.

Her sokakta evsel atıkların konulduğu çöp konteynerinin olmasına rağmen yine de çöpümüzü konteyner yanına, arkasına içinden kirli suları akar vaziyette koymayı da ihmal etmiyoruz! Bazı apartmanların balkonundan zaten dar olan kaldırıma iple sarkıtılmış halde çöp torbasına çarptığımız olmuştur. Böyle olunca da bazı sokak ve mahallelerimizin çöp kutusu gibi koktuğunu, sinek ve haşeratın sevdiği ortamın olduğunu ve çevreye mikrop saçtığını görmekteyiz.

Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Korona Virüs ile mücadele etmenin en başlı etkeni olarak kişisel ve çevresel temizliğin önemi ortaya çıkmaktadır. Unutmuş olduğumuz el ve yüz sağlığını tekrar hatırladık. Fakat uygulamada halen yeterli seviyede değiliz.

Bana bir şey olmaz. Bana virüs bulaşmaz. Bende virüs yok. Ben temizim diyen birçok kişi sokaklarda, caddelerde dolaşmaya devam etmektedir. 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin daha çok risk altında olduğu açıklanmasına rağmen sahil hattında, parklarda birçok büyüğümüze rastlamak mümkün. Bu tehlikeyi önemsemeyen yurttaşlarımızın, deniz havası almak bahanesi ile sahil hattında, parklarda bayram kalabalığı yaşattığını geçtiğimiz Pazar günü endişe ederek gördük.

Kıymetli büyüklerim ve küçüklerim; küresel bir virüs salgını olan dünyamızda çok hızla yayılan virüsün taşıyıcısı olabiliriz. Bunun belirtilerini göstermeyebilirsiniz. Yakın temas sağladığımız tokalaşmayı ve sarılmayı bırakalım. Kişiler ile aradaki mesafeyi bir metre ve üzerinde tutarak, el temasından kaçınalım. Ellerimizi yüzümüze değdirmemek için dikkatli olalım. Herkesin ortak kullandığı kapı kolları, merdiven korkuluklarını, otobüsteki tutamakları kullandıktan sonra el temizliğini sağlayalım. En uygun zamanda ellerimizi en az 20 saniye, bol bol su ile yıkayalım. Evimizde bireysel kullandığımız havlu, su bardağı gibi gereçleri sık sık değiştirelim.

Bana göre en önemli bir konuda çarşı, pazar alışverişinde binlerce insanın temas ettiği ve üzerinde milyarlarca bakteri ve mikrobun barındığı para kullanımında dikkatli olalım.

Kredi kartı kullanımını arttırarak para ile temas etmeyi azaltmak mümkün olabilir.

Ülkemizde ve dünyada, her geçen gün ölümlerin hızla arttığına üzülerek şahit oluyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın ve uzmanların televizyon kanallarında belirttiği tedbirleri uygulamak için özen gösterelim. Bana bir şey olmaz demeyelim. Başkalarını da düşünelim.

Tespit edilen binlerce Korona Virüs vakasına bizde dâhil olup, virüsün bulaşması için zincirin halkası olmayalım. Bu sinsi düşmanı bir olursak, beraber olursak, önemsersek yeneriz.

Bunun için evde kalalım, sağlıcakla kalalım!

Bu makale 1164 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci