MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Sadeleşmek

02 Nisan 2020, 00:28

Mehmet Aktoprak


Türk toplumu “sadeleşmeyi” becermiş değil! Arkadaşlık, toplumsal yaşamda sadeleşmeyi beceremiyoruz! Siyasi alanda, siyasetçilerin ilişkilerinde sadeleşme diye bir kavramı yakalamış değiller!  Bu günlerde ortaya çıkan korona virüsü sayesinde Türk toplumu olarak, konuşmalarımızda bir esnek sadeleşme başladı… Toplumda daha devamı olmalıdır! Sakin ve sessizliğimizi bozmayalım!

O kadar sakiniz ki;

Ortam sakin! Toplum sakin! Siyaset meydanı sakin! Ekonomi sakin! Aç açık olanlar sakin! Emekliler sakin! Çalışanlar sakin! İşten çıkarılanlar sakin!

Sakin olmayan sadece “Türkiye’nin geleceğini düşünen” ekonomistler!

Hükümetin almış olduğu ekonomik tedbirlerin yetersiz olduğunu söyleyen bir avuç insanlar! Hayaletin gölgesinde yaşayan siyasetçilerin çizdiği pembe tabloyu beğenmeyen bir avuç ekonomist sayılabilir! Sadeleşelim demekle, insanlık duygularımızdan fedakârlık mı yapıyoruz?

Hayır…

Toplumsal barışı yaşamak adına yapılmasıdır!

İnsanlığın doğuşu ile başlayan, gelişen ve toplumun evrimleşmesi ile biten birçok çağı yaşadık… O günden bugüne kadar geçen zaman içinde insanların toplum içinde yaşamaları için gerekli olan yasalar çıkarıldı… Partiler kuruldu! Toplumu yönetmek için siyasi yaşama uyum sağladık. Siyasi partileri yöneten siyasetçilerin ortaya çıkışı ile başlayan çoğulcu demokrasiyle tanıştık… Bireysel yaşamamamızı düşlerken; yeni bir yaşam hayatımızı düşünmeye başlamalıyız!

Türkiye, siyasi açıdan ilerlemiş bir toplum olduğunu söylenemez! Dünya ülkeleri arasında kendi kendine yeter tarım ürünlerini üreten ve dış ülkelere satan bir ülke iken(!) dışarıdan tarım ürünlerini alan bir ülke durumuna düşürüldük…

SAMAN İLE SAPI AYIRALARIM

Hayvancılık, ülkemizin ihtiyacını karşıladığımızı söylemek isterim… Ülkemizin birçok bölgesinde yapılan hayvancılık nerede? Doğu ve Güneydoğu’da yapılan hayvan yetiştiriliciğine destek verilmiyor… 

Zor şartlar altında yapılan besicilik şimdilik devam ediyor. Ne zamana kadar sürdürülecek?  Bilinmeyen bir denklem olmaya devam ediyor… Çiftçi her gün geçen sürede topraktan kopuyor ve kopmaya teşvik ediliyor.

Saman deyip geçmeyelim: Besicilik yapanlar için çok önemli bir hayvan yemi… İlginç olanı bu samanı Bulgar ve Romen çiftçisinden alıyoruz. Düne kadar mercimeği, bulguru, makarnayı Kanada’ya ihraç ederdik(!) bugünlerde bunları Kanada’dan alıyoruz…

KOOPERATİFÇİLİK YAPILMIYOR

Cumhuriyetin ilk yıllarında ortaya konulan, kooperatifçilik sayesinde tarım ürünleri yerinde değerlendirilirdi… Bugünlerde bu kavram unutulmuş veya unutturulmaya çalışılıyor.

Nutuk, her Türkün başucu okuma kitabı olmalıdır… O günden bugüne geldiğimiz noktada Türkiye’nin geriye doğru gidişini izliyoruz ve izlemeye devam edecek gibiyiz! Türkiye, düne kadar süt, peynir, yoğurt konusunda Türk toplumu çok şanslıydı…

Şimdi sağlığımız için ihtiyaç olan bu besin ürünleri yetersiz kalıyor. Et konusunda Türkiye’nin dış ülkelerden büyükbaş ve küçükbaş hayvan ithal etmesinin tek nedeni; Ak Parti iktidarının tarım politikasının olmadığı bu döneminde aldı başını gitti! Dış ülkelerden gelen bu hayvanların et değeri nedir? Arjantin’den gelen bu hayvanların gemi ile Türkiye’ye getirilmesinin ortaya koyduğu ‘hayvan sağlığı’ açısından kurallara uyuldu mu? Yerli besiciye destek verme, gel etini dışarıdan getir! Tarım politikası neoliberalizm politikasına heba söylemek isterim… Hala bugün Türkiye’yi bu durma getiren Neo Liberalizm politikası sayesinde geldiğimiz nokta hiçte umduğumuz çözüm olamadı! Uzun yıllar karma ekonomisiyle yönetilen Türkiye’nin geldiği ekonomi aşağıya inmesinden belli olmuyor mu? CHP bile Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan kurultaylarda tespit edilen alto oku unuttu! Tarım ile ilgili ne gibi toplumu ilgilendiren konuşmalar yapılıyor? Devletçilik, Milliyetçilik, Laiklik, Kooperatifçilik, Cumhuriyetçilik ve Halkçılık gibi kavramların içi boş değildi… İlerleyen siyasi dönemde CHP’nin sol söylevleri bıraktığı görüldü. Önümüzdeki dönemlerde; küresel ve bölgesel sarsıntılara hazır olmalıyız… Ekonomisi petrole bağımlı olan ülkelerin halklarının karşılaşacağı sorunlar nasıl ve ne şekilde çözülecek? Çok zor bir dönemden geçiyoruz…

KORONA VİRÜS İÇİN HALKA DOĞRU BİLGİ VERİLİYOR MU?

Sağlık Bakanı her gün TV’den verdiği bilgilerin ne kadarı gerçeği yansıtıyor? 

Bakanlığın açıkladığı hasta ve ölüm vakaları ile birlikte; hangi mahallede vahanın olduğu açıklanması gerekir ki(!)  o mahalleye girişler önlenir…

Mustafa Ulaşlı, KHK’den ihraç edilmiş bir doktor… ABD 3 yıl ve Hollanda’da 4 yıl araştırma yapan bir uzman doktor. Düne kadar hastanelerde ve aile hekimliklerinde doktorlara ve sağlık personeline yapılan saygısızlığa sessiz kalanların bugün alkışlamaları ne derece doğru!

Ak Parti iktidarı alacağı karalarda etkili olmalıdır… Çünkü Türk toplumu yasaklara, yolsuzluklara, yardakçılıklara sorun olarak bakmaz!

Alınacak tedbirler parasal olduğu kadar da, cezayı evde kalma olarak hâkim verebilir ve vermelidir!

 

HAFTANIN SÖZÜ: Halk olarak alınan kararlara uymak, sağlığımız açısından önemli olduğunu anlamalıyız! Evde kitap okuyalım ve yazı yazalım! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 945 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci