MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Görmediğim şeye inanmam

21 Mayıs 2020, 18:30

Tevhide Türken


Şüphesiz evrende hiçbir şey rastlantıyla oluşmuş değildir. Her şey ince hesabın ve şuurlu zekânın ürünüdür. En güzel örnek ise insandır. Bu çok eski bir iddiadır. Günümüze Aristo döneminden kalmıştır. Aristo'nun baş yardımcısı Allah'a inanmadığını, çünkü O'nu gözleriyle görmediğini büyük düşünüre ifade ettiğinde aldığı cevap şöyledir: "Ah evladım! Eğer aklın olsaydı Allah'ı sana gösterebilirdim".

- Aman hocam bunu en son söyleyecek olan sizsiniz...

- Neden?

- Benim akıllı olduğumu siz belirlediniz. O kadar öğrenciniz arasından beni kendinize baş yardımcı olarak seçtiniz.

- Evet doğru ama ben sana 'akıllısın' derken, senin aklını görmüş değildim. Ama yaptığın davranışlar, olaylara getirdiğin çözümler, problemleri kavramaktaki yeteneğin bana senin akıllı olduğunu kanıtladı. Aklını görmedim ama aklının esintileri bana var olduğunu ortaya koydu. Şu evreni bir gözlesene. Bütün bunları bir şuurlu zekânın var ettiğini görmüyor musun? Bu yüce aklı, elle tutarmış gibi hissetmiyor musun?

Tarihi başyardımcısının öğretmeni Aristo'ya ne cevap verdiğini yazmıyor. Fakat akıllı bir cevap verebilmiş olsaydı eminim Aristo'nunki gibi o da tarih sayfalarında yer almaz mıydı? Eğer o başyardımcı bugün yaşıyor olsaydı onu alıp Boğaz Köprüsü'ne götürür ve savardık diyen Cenk Koray, 1994'te kaleme almış olduğu "Kur'an, İslamiyet, Atatürk ve 19 Mucizesi" adlı eserinde devamla, "Bak Sayın Başyardımcı, aşağıda bir gemi hareket halinde. Bunu acaba kim yönetiyor? Tabi kaptan! Peki sen, kaptanı görebiliyor musun? Hayır! O zaman nereden anladın gemiyi kaptanın yönettiğini? Onu gözlerinle görebiliyor musun? Hayır göremiyorum ama geminin bir akıl tarafından yönetildiği ortada. İskeleye yanaşıyor, yolcularını indiriyor, yeni yolcuların binmesini bekliyor, sonra hareket edeceği zaman düdük çalıyor. Hareket ettikten sonra üzerine doğru bir başka gemi geldiğinde manevra yapıyor ve ona çarpmıyor. Bu gemiyi kaptanın yönettiği her halinden belli. Hem de akıllı bir kaptanın!

İşte o zaman Aristo'nun verdiği cevabı bir kez daha tekrarlardık. Şu evreni bir gözlesene bütün bunları bir şuurlu zekânın var ettiğini görmüyor musun? Bu yüce aklı elle tutarmış gibi hissetmiyor musun?" diye sorar.

*

Gökyüzünde küme küme gri bulutlar, yağmur yağdı yağacak, cadde ve sokaklar ünlü İtalyan ressamı De Chirico'nun tablolarında resmettiği temalar gibi ıssız ve sessizliğin ürkütücü yalnızlığı yaşanmakta.

Gözle görülmeyen içeriği henüz net olarak çözümlenmeyen buna karşın şu an dünyamızı etkisi altına alıp tüm insanların yaşamını altüst eden ve bizleri peşi sıra bir bilinmezliğe doğru sürükleyen, toplumsal yaşamımızı altüst eden adına Korona denen, aşısı henüz bulunamayan bir virüsün etkisiyle Mart ayı başından bu yana geçici de olsa sosyal yaşamımız durdu dense yeridir. TV kanallarında konuyla ilgili konuşmaları izlerken bazı diplomalı aydınlarımızın 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkıp çıkmamaları konusu işlenirken istem dışı da olsa görüş ve sarf ettikleri sözleri gerçekten iç acıtıcıydı.

Evet, gözle görülmese de dünyamıza ve insan sağlığına yaptığı maddi manevi onarılması güç bu tahribatın bir an önce sonlanmasını dilemekten ve de konan kurallara uymaktan başka da bir şey gelmiyor elimizden...

*

5 Mayıs 2020 Salı günü ikindi vakti üzeri başladığım bu yazımı bitirdiğimde vakit gece yarısını geçmiş tarih 6 Mayıs olmuştu. Dün hafiften yağan yağmur hızlanmış, Hıdrellez dilekleri gül dallarına bağlanmıştı.

6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Ulucanlar Cezaevi'nin avlusuna üç fidanı asmak için darağacı kurulur. "İnsanlar doğar, büyür, yaşar, ölüler. Önemli olan çok fazla yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum" diyen Deniz Gezmiş, ölümünden sonra babasına verilmesini istediği son mektubunu el yazısıyla yazar ve imzalar. O günün fidanları bugün ulu birer çınar oldular. Aziz ruhları şad olsun.

Bu makale 1760 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci