MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Hacı Bektaş-ı Veli (2)

02 Temmuz 2020, 08:12

Tevhide Türken


"Eline, diline, beline, sahip ol! Her ne arar isen kendinde ara" diyerek insana insanın değerini anlatan Hacı Bektaş Veli, Anadolu'ya geldiğinde 7 hanelik Suluca Karahöyük'te insanlık ve sevgi otağı kurmuş olan gönüller sultanı büyük düşünürü anma ve bir kez daha gönüllerde yaşatmak ona saygı ve sevgilerin en anlamlısını sunmak amacıyla yurdumuzun ve dünyanın dört bir yanından 16-18 Ağustos tarihleri arasında akın akın Hacı Bektaş'ın dergahına gider, büyük bir saygı ve huşu içinde zikir çekip dualarını okurlar. Bu yörenin misafir kısmeti ile gelir sözüne inanmış insanları evlerini açar konuklarına. Erkeği, kadını, genci, yaşlısı binlerce gönül Bektaş-ı anıyor. "Huuu dostlar" sesleri ile selamlayıp birbirlerini semah gösterileri, ozanlar geçidi ve müziğin bir başka coşkuyla aktığı ender günlerini yaşar Hacı Bektaş. İster Bektaşi olsun, ister olmasın birbirlerini tanıyanlar sağ ellerini, kalplerinin üstüne götürerek selamlaşıp kardeşliğin, birlikteliğin anlamlı örneklerini sunarlar. Cahilliğin saltanat sürdüğü dönemlerde gencecik bir delikanlıyken Horasan'dan kalkıp, Anadolu bozkırına gelen ve yedi hanelik Suluca Karahöyük'te insanlık ve sevgi otağı kuran Hacı Bektaş Veli'nin şu sözleri tüm dudaklardan gönüllere coşkuyla akar bu ay.

Bilimden gidilmeyen yolun sonu kapalıdır. İnsan her ne arar ise kendinde aramalıdır. Murada ermek sabır işidir. Araştırma sabır işidir. Arifler hem arıdır, hem arıcı. Marifet ehlinin ilk makamı edeptir. İnsanın Cemali sözünün güzelliğidir. Hiç bir milleti ve insanı ayıplamayınız. Nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme. Nebiler, veliler insanlığa Tanrı'nın hediyesidir. Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız diyen Hacı Bektaş Veli, Anadolu Birliği'nin sağlanmasına yardımcı olmuş Türk dili ve kültürünün yabancı etkilerden ve her türlü yozlaşmadan korunması çabalarını ömrü boyunca sürdürmüş, ortaya koymuş olduğu birleştirici ve yükseltici öğreti her türlü bağnazlıktan uzak, çağa uyan ilkeler haline gelmesine özen göstermiştir.

Yine Osmanlı Devleti'nin düşüncelerinden yararlanarak eğittiği, şekillendirdiği Yeniçeri Ordusu denilen bu ordunun başında bulunan ağada Bektaşi idi. Bu ordu 1826 yılına kadar Osmanlı Devleti'nin birinci gücü olmuştur. Kısaca Hacı Bektaş Veli, sadece bir düşünür ve din adamı değil, devlete şekil veren siyasal bir kimlik olarak da son derece önemlidir.

Sevgili dostlar, şimdi de Hacı  Bektaş Veli'den bir öğreti...

Adam, sağ yanına baktı üç güzel kişi gördü ve sordu. Adınız nedir ve yeriniz nerededir?

Birincisi; adım, akıldır ve yerim başta beyindir dedi. İkincisi, adım utanma ve hayadır, yerim yüzdedir dedi. Üçüncüsü ise adım bilimdir ve yerim göğüs içindedir dedi. Bunun üzerin Adem, tümüne birden şöyle dedi: "Gelin şimdi yerli yerine girin". O anda üçü de yerli yerlerine girdiler. Adem rahatladı. Sonra sol tarafına baktı, orada da üç kişi gördü, ürktü ve sordu. Adınız nedir ve yeriniz nerededir? Onlardan biri adım öfkedir, yerim başta beyindedir dedi. Adem'in canı sıkıldı. Bu aklın yeridir senin başta yerine yoktur dedi. O kişi ise şu karşılığı verdi. Ben gelince akıl gider. Adını ve yerini öğrenmek isteyen Adem'e, ikinci kişi şu yanıtı verdi: Benim adım aç gözlülüktür. Yerim ise yüzdedir. Adem'in yine canı sıkıldı. Yüz tümüyle utanma arlanma yeridir dedi. Senin yüzde yerin yoktur. Fakat ikinci kişi diretti. Ben gelince utanma arlanma gider dedi. Adem'in üçüncü sorusuna ise üçüncü kişi şöyle yanıtladı: Benim adım kıskançlıktır. Yerim gönüldedir dedi. Adem gönül bilimin yeridir, senin gönülde yerin yoktur deyince ise üçüncü kişi şu yanıtı verdi. Ben gelince bilim gider" diyen Hacı Bektaş Beli'nin gömütünü ziyaretimin ardından Çilehane Tepesi'nde bulunan iz bırakan aydınlar kabristanın da bulunan yaşamları boyunca Cumhuriyet devrimlerimizin yılmaz savunucuları İlhan ve Turhan Selçuk kardeşlerin kabirlerini ziyaretimin ardından 9 Ağustos 2015 tarihinde aramızdan ayrılan, yüreği insan sevgisiyle dolu aydın insan, ressam, fotoğraf sanatçısı, gazeteci yazar, Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı kadim dost Fikret Otyam'ın ebedi mekanına yöneliyorum.

1968 Ankara Sanat'ta açmış olduğu siyah beyaz resim sergisinden bu yana geçip giden yıllar içinde yaşanan onca anılar, hızlı akan bir nehrin suları gibi gözlerimin önünde daha dünmüş gibi canlanıyor.

Ebedi mekanları cennet, aziz ruhları şad olsun.

Bu makale 5215 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci